افغانستان

احمد مسعود: مبارزه ما تا زمانی ادامه می‌یابد که ط‌البان بدانند راه حل مشکل افغانستان مذاکره است، نه جنگ!

آسواکانیوز(سه‌شنبه/۲۱سرطان/۱۴۰۱): احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت در افغانستان در گفت‌وگوی ویژه با بی‌بی‌سی فارسی هشدار می‌دهد که اگر به وضعیت جاری در کشور توجه نشود، مشکل افغانستان دامن‌گیر کشورهای منطقه و جهان خواهد شد.

آقای مسعود در این‌ گفت‌وگو می‌افزاید که جبهه مقاومت و جهان باورمند استند که مشکل افغانستان از طریق مذاکرات سیاسی حل خواهد شد، نه با جنگ و حکومت ط‌البان به مذاکره باور ندارند. او می‌گوید، که مبارزه آنان تا زمان ادامه خواهد یافت که ط‌البان باورمند شوند که مشکل افغانستان از راه مذاکره حل می‌شود.

احمد مسعود می‌گوید، که جبهه مقاومت از صفر شروع کرده و در جریان ۱۱ ماه گذشته به دست‌آورد های رسیده است که باورمند به آن نبوده است. او می‌گوید که این جبهه از سوی مردم افغانستان در داخل کشور و بیرون از کشور حمایت می‌شود و حمایت کشور های خارجی را با خود ندارد.

رهبر جبهه مقاومت می‌افزاید که باید در افغانستان نظامی به وجود بیاید که مردم افغانستان انتخاب می‌کنند و از خود مردم کشور باشد. او می‌گوید، که آنان نظامی را می‌خواهند که در آن عدالت و اراده مردم تمثیل شود و حکومت کنونی برای شان پذیرفتنی نیست.

او هم‌چنان می‌گوید، که نیروهای حکومت سرپرست ط‌البان زمانی که در مبارزه با نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر، اندراب و بخش‌های دیگر کشور شکست خوردند، انتقام شان را از غیرنظامیان گرفتند. و ط‌البان در این‌باره پاسخگوی نیستند.

احمد مسعود می‌گوید، که نیروهای ط‌البان افراد ملکی را در جریان ۱۱ ماه گذشته بازداشت، شکنجه و کشتند که با جبهه مقاومت هیچ‌گونه ارتباطی نداشته‌اند. هم‌چنان احمد مسعود می‌گوید که آنان از نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشری خواسته‌اند که باید به محل‌های درگیری بروند و وضعیت را بررسی کنند.

رهبر جبهه مقاومت می‌گوید، که آنان از هرگونه تلاش که منتهی بر ایجاد یک نظام مردم سالار و مشروع و هم‌چنان آزادی افغانستان از دست حکومت ط‌البان شود، حمایت می‌کنند.

این مصاحبه را بی‌بی‌سی فارسی امروز سه‌شنبه، ۲۱سرطان منتشر کرده است. احمد مسعود می‌گوید، در آینده‌های نزدیک شورای ملی جبهه مقاومت ایجاد می‌شود و این شورای صلاحیت این را دارد که در رهبری جبهه مقاومت تغییراتی را بیاورد.

هم‌چنان احمد مسعود از نیروهای ط‌البان و مردم افغانستان خواست که به این جبهه بپیوندند و برای یک افغانستان آزاد، آباد و سربلند تلاش کنند.

رهبر جبهه مقاومت می‌افزاید که آنان در حدود ۳ هزار نیروی نظامی دارند و تلاش جریان دارد که این رقم افزایش پیدا کند.

احمد مسعود هم‌چنان از سخنان رهبری ط‌البان در افغانستان درباره این‌که آنان گفته بودند«بزرگ‌ترین آرزوی شان صلح میان ط‌البان پاکستانی و دولت این کشور است» انتقاد کرد و گفت که باید ط‌البان می‌گفتند که بزرگ‌ترین آرزوی شان تامین صلح واقعی در افغانستان است.

احمد مسعود از مذاکره چند ماه قبل با امیرخان متقی، سرپرست ط‌البان با میزبانی ایران نیز یاد کرد. او گفت: « هیات همراه امیرخان متقی در ایران اگر خواست‌های مردمی جبهه مقاومت را می‌پذیرفتند، جنگ در افغانستان ختم می‌شد و افغانستان قدم‌های را برای شگوفایی می‌گذاشت. امیر خان متقی برای من «احمد مسعود» پیشنهاد وزارت و برگشت به کشور را دادند و من برای شان گفتم که خواست من فردی نیست و خواست مردم افغانستان است، که باید نظام جدید در افغانستان به وجود بیاید و انتخابات برگزارش شود.»

او افزود که ط‌البان به مذاکره باور ندارند و رهبری جبهه مقاومت امید خود را از مذاکره با ط‌البان از دست داده است.

نویسنده: محمد جواد اعتماد

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button