آموزشافغانستان

مجاهد: دیگران برای ما طرز زنده‌گی کردن را آموزش ندهند، چگونه‌گی نظام و زنده‌گی کردن مربوط به خود افغانان می‌شود!

آسواکانیوز(شنبه/۱اسد/۱۴۰۱): ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست ط‌البان می‌گوید، که حکومت کنونی متعهد به حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان است. او در تویتی که روز گذشته منتشر کرده گفته است که حکومت کنونی در امور داخلی کشور‌های بیرونی دخالتی ندارند و هم‌چنان اجازه نمی‌دهد که دیگران در امور داخلی افغانستان مداخله و طرز زنده‌گی را به آنان نشان دهند.

آقای مجاهد این مورد را در واکنش به سخنان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا بیان کرده و افزوده است:«افغانستان تمام تعهداتی را که در موافقتنامه دوحه با امریکا نموده بود، انجام داده است و اداره کنونی به کسی اجازه نمی دهد که از خاک افغانستان برعلیه امریکا و متحدین آن استفاده نماید.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز قبل گفته بود کهه اگر حکومت سرپرست ط‌البان به خواست‌های آمریکا و افغانان توجه نکند، واشنگتن ارتباط با ط‌البان را حفظ نخواهد کرد. آقای پرایس افزوده که قطع رابطه ط‌البان با شبکه القاعده، مبارزه با تروریزم و تشکیل حکومت همه شمول از خواسته‌های جامعه بین المللی و افغانان می‌باشد که باید به آن عمل شود.

افزون بر این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که بازگشایی مکتب‌های دخترانه، تامین حقوق زنان و اقلیت‌ها، فراهم کردن زمینه برای زنان و افرادی که قصد خارج شدن از افغانستان را دارند، از خواست‌‌های برجسته افغانان می‌باشد.

پرایس گفته است که ط‌البان به وعده‌های شان به شهروندان افغانستان عمل نکرده‌اند و هزاران تن از افغانانی که در جریان ۲۰ سال گذشته با نظامیان و غیرنظامیان آمریکا کار کرده‌اند در افغانستان مانده‌اند و از ترس انتقام‌جویی ط‌البان قصد ترک کشور شان را دارند.

با این حال در یکی از تویت‌های ذبیح‌الله مجاهد که روزگذشته منتشر کرده آمده است:«حکومت ط‌البان به دادن تمام حقوق شرعی هموطنان خویش متعهد است. فضای نارمل و امن زندگی برای زنان و مردان افغانستان فراهم شده و حقوق تمام اقلیت‌ها محفوظ است. سایر مسایل همچون نظام و چگونگی زندگی در افغانستان، مسایل مربوط به افغان‌ها می باشد.»

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button