افغانستانسیاست

عاملان سقوط نظام جمهوری روند سیاسی «جمهوری‌ خواهان» را ایجاده کرده‌اند!

آسواکانیوز(دوشنبه/۱۰اسد): منابع به آسواکانیوز می‌گویند، که جریان سیاسی زیر نام «جمهوری خواهان» از سوی افرادی ایجاد شده است که در حکومت قبلی موقف‌های بلندی داشتند و عامل سقوط نظام جمهوری بودند.

شاه محمود میاخیل، والی پیشین لوگر و از افراد نزدیک به ریاست جمهوری پیشین که خود را سخنگوی این جریان معرفی کرده می‌گوید، که اهداف آنان پیشبرد گفت‌وگو ها با طرف‌ها و احیای دموکراسی و قانون اساسی در افغانستان است.

او گفته است که روند جمهوری‌خواهان اهداف سیاسی را دنبال می‌کند و از مخالفت‌های مسلحانه در برابر حکومت ط‌البان حمایت نمی‌کند. او داشتن رابطه با جبهه مقاومت را نیز رد کرده است.

آقای میاخیل که در آمریکا زنده‌گی می‌کند، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی افزوده است که هزاران تن از طریق‌های مختلف با این روند در تماس استند و از آن حمایت کرده‌اند. و رهبری این روند با شماری از جریان‌ها، نهاد و مردم در داخل افغانستان نیز در حال مذاکره استند.

بر بنیاد معلومات منابع، شماری از مقام‌های که در بخش‌های ریاست جمهوری موقف بلندی داشتند، تلاش می‌کنند که زیرنام روند جمهوری‌خواهان باز هم با سرنوشت مردم افغانستان بازی کنند.

این منابع می‌افزایند که در پُشت این روند سیاسی شماری از چهره‌های نزدیک به اشرف غنی، رییس جمهوری پیشین از جمله «حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی پیشین» و «فضل محمود فضلی، رییس اداره امور ریاست جمهوری پیشین» عملاً حضور داشته و برای برپایی آن کار می‌کنند.

به گفته منابع در حالی که حمدالله محب، فضلی و افراد دیگر در ریاست جمهوری به اساس خواست های شخصی شان، اعتماد ۳۴ میلیون شهروند افغانستان و نظام جمهوری را از پاشیدن، اکنون می‌خواهند زیر نام روند سیاسی جمهوری خواهان از کشورهای بیرونی پروژه به دست بیاورند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button