افغانستان

عفو بین‌الملل: ط‌البان باید اقدامات فوری را برای حفاظت از غیرنظامیان به ویژه اهل تشیعه در افغانستان روی دست گیرند!

آسواکانیوز(سه‌شنبه/۱۸اسد/۱۴۰۱): در دو روز پی‌هم در هفته جاری گروه داع‌ش پایتخت نشینان در غرب کابل را هدف قرار داد که در پی آن ۱۲۰  تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شدند. قربیانان این حملات باشنده‌گان اهل تشیع شهرکابل بودند.

به تازه‌گی سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی مبنی بر ادامه این‌گونه حملات مرگبار از حکومت سرپرست ط‌البان خواسته است که باید اقدامات فوری را برای حفاظت از غیرنظامیان به خصوص مسلمانان شیعه در افغانستان رو دست گیرد.

زمان سلطانی، پژوهش‌گر عفو بین‌الملل در آسیایی جنوبی نا وقت روز دوشنبه، ۱۷ آگست در واکنش به انجام حملات انفجاری در کابل گفته است که حملات سیستماتیک بر جامعه اقلیت هزاره در افغانستان ممکن است جنایت در برابر بشریت باشد و باید صریحاً محکوم شود.

این سازمان افزوده است که در سال‌پار حملات زیادی در برابر جامعه اقلیت هزاره افغانستان صورت گرفت؛ اما برای جلوگیری این‌ حملات هیچ‌گونه اقدامی انجام نشده است.

عفو بین‌الملل از حکومت سرپرست ط‌البان خواسته که تحقیقات فوری، کامل و بی‌طرفانه را در باره این حملات و مطابق به قوانین بین‌المللی انجام دهند. به گفته‌ این سازمان مظنونان و عاملان این حملات پس از شناسایی باید در محاکمه‌های عادلانه بدون توسل به مجازات اعدام، با عدالت روبه‌رو شوند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button