افغانستان

اشرف غنی از ۵۶  پرسش سیگار به ۵ پرسش آن درباره سرقت میلیون‌ها دالر پاسخ داده است!

آسواکانیوز(چهارشنبه/۱۹اسد): سیگار «اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان» در گزارش نهایی خود از تحقیق درباره صحت و سقم دزدی میلیون‌ها دالر از سوی اشرف غنی، رییس جمهوری پیشین نگاشته است که آقای غنی از ۵۶ پرسش فرستاده شده برای‌اش تنها به ۵ پرسش پاسخ داده است.

این اداره می‌گوید، مصاحبه این نهاد از سوی اشرف غنی رد شده است و پاسخ به پرسش‌ها نیز از طریق وکلای اشرف غنی به سیگار ارایه شده است.

وکلای اشرف غنی گفته‌اند که رییس جمهوری پیشین در زمان  ماموریت خود، مسوولیت‌های خود را با شرافت و صداقت تمام انجام داده است و مسوولیت دزدی یا بردن میلیون‌ها دالر را در زمان فرار اشرف غنی از افغانستان رد کرده‌اند.

گزارش‌ها وجود دارد که اشرف غنی زمانی که از افغانستان خارج شد، ۱۶۹ میلیون دالر را نیز با خود برده است.

قبل از این اداره سیگاره نگاشته بود که تحقیقات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که برخلاف گزارش‌های منتشر شده، آقای اشرف غنی هنگام فرار از افغانستان میلیون‌ها دالر را با خود نبرده است.

اما سیگار در گزارش‌ خود تاکید کرده بود که جزییات این گزارش ابتدایی است و برای تکمیل و نهایی‌ کردن گزارش تحقیقی خود در انتظار پاسخ‌های اشرف غنی در قبال پرسش‌های فرستاده شده به وی است.

در گزارش ابتدایی در این زمینه نگاشته شده که مقداری پول از ارگ برداشته شده و در چرخ‌بال‌ها بارگیری شده است. اما نظر به شواهد محمد اشرف غنی و همراهان‌اش کمتر از یک میلیون یا هم مبلغی در حدود ۵۰۰ هزار دالر را از افغانستان خارج ساخته‌اند.

احتمال می‌رود که بخش بزرگ این پول از بودجه عملیاتی وزارت‌های حکومت وقت بوده که از سوی ارگ ریاست جمهوری مدیریت می‌شده است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button