افغانستان

فایق: اشرف غنی باید از تمام مردم افغانستان معذرت می‌‌خواست که نخواست!

آسواکانیوز(پنج‌شنبه/۲۰اسد/۱۴۰۱): نصیراحمد فایق، سرپرست کرسی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در تویتی نگاشته که اشرف غنی، رییس جمهوری پیشین باید از تمام مردم افغانستان به ویژه زنان، جوانان، نیروهای امنیتی و دفاعی و خانواده‌های شهدا معذرت می‌خواست؛ اما این کار را نکرد.

آقای فایق می‌گوید، که آقای غنی در نخستین مصاحبه تصویری‌اش یک سال پس از سقوط نظام، تلاش نمود: «به جز خودش دیگران را مقصر اصلی سقوط نظام و وضعیت کنونی افغانستان بشمارد. او می‌افزاید که اشرف در این گفت‌وگو هنوز هم به شعار‌ها و سخنان عوام‌ فریبانه تاکید کرد که تنها به آن خود باور داشته و آن را در جریان حکومت‌اش عملی نکرد.»

آقای غنی که شب گذشته، ۱۹ اسد مصاحبه‌اش از یک رسانه‌ای که ظاهراً نزدیک به او در زمان تصدی ریاست جمهوری‌اش تاکید کرد که او مقصر وضعیت فعلی و سقوط نظام نبوده است.

او گفت که هیچ دلیل وجود ندارد که از مردم افغانستان معذرت خواهی کند. او عبدالله عبدالله را موانع برجسته در برابر تحکیم جمهوریت در افغانستان خواند.

افزون بر این موارد، آقای غنی که یک سال می‌شود در بیرون از افغانستان و در تبعید به سر می‌برد، گفت: « به بر بنیاد قانون اساسی رییس جمهوری افغانستان است و هنوز قدرت را به کسی منتقل نکرده است.»

غنی گفت که ولایت‌های افغانستان یکی پی‌دیگر قشر‌های سیاسی به ط‌البان تسلیم کردند و او در این مورد دست نداشته است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button