افغانستانمنطقه

در مناطق مختلف کشور‌های جهان از ۱۰۳مین‌ سال‌روز استقلال افغانستان تجلیل شد«کویته پاکستان هم گواه تجلیل از این روز بود»!

آسواکانیوز(شنبه/۲۹اسد/۱۴۰۱): روز گذشته، ۲۸اسد برابر با ۱۰۳‌مین سال‌روز آزادی و استقلال افغانستان توسط حکومت امان‌الله خان از چنگ انگلیس بود. از این روز در بخش‌های مختلف جهان از سوی افغانان تجلیل به عمل آمد.

حکومت ط‌البان در کابل نیز ۱۰۳مین سال‌روز اسرداد و استقلال افغانستان تجلیل کردند و ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در مراسم‌ ویژه‌ای پای منار آزادی، اکلیل گُل گذاشت و ادای احترام کرد. آقای مجاهد گفت که افغانستان امروز به معنای واقعی آزاد و مستقل است.

از سوی دیگر پشتون‌های پاکستان نیز در شهر کویته پاکستان روز استقلال افغانستان را با بر افراشتن پرچم سه رنگ افغانستان جشن گرفتند. در مناطق پشتون نشین پاکستان مردم برای آزادی افغانستان از دست انگلیس با حمل پرچم ملی افغانستان به جاده ریختند و این روز‌ را گرامی داشتند.

هم‌چنان حزب پی‌تی‌ام به رهبری منظور پیشتین نیز از این روز در پاکستان گرامی داشت کرده و نشست ویژه‌ای را با اشتراک صد‌ها تن برگزار کرده و تالار برگزاری نشست‌شان را با پرچم‌ ملی افغانستان مزین ساخته بودند.

اما در افغانستان در حالی که رهبری حکومت ط‌البان از این روز با برگزاری مراسمی در کابل گرامی داشت کرد؛ اما نیروهای ط‌البان پرچم‌ سه‌ رنگ ملی این کشور که در ولایت‌های مختلف توسط مردم بر افراشته شده بود را جمع‌آوری کردند.

گزارش‌های وجود دارد که حتی نیروهای ط‌البان با کسانی که پرچم ملی افغانستان را با خود حمل می‌کردند، برخورد زشت کرده و شماری را نیز مورد لت و کوب قرار داده‌اند.

امان‌الله خان، شاه نوگرایی که پس از بازگشت از سفر طولانی اش به اروپا اصلاحاتی را به اجرا گذاشت که تا آن زمان در تاریخ افغانستان سابقه نداشت.
 
امان الله خان مخالف تحصیل دختران نبود. نه تنها حجاب را اجباری نکرده بود؛ بلکه همسرش ملکه ثریا تحت تاثیر تمدن غرب، دچار ظاهرزدگی شد و با کشف حجاب، سعی کرد آن را مانع از پیشرفت و رشد زنان نشان دهد.

با این حال در بخش‌هایی شماری از کشور‌های جهان جمله کانادا، جرمنی و ساوت هال لندن مردم شهروندان افغان از این روز گرامی داشت کردند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button