افغانستان

مکنزی: پاکستان به دلیل این‌که میدانست آمریکا از افغانستان خارج می‌شود، با آمریکا درباره پناهگاه‌های ط‌البان به توافق نرسید!

آسواکانیوز(شنبه/۵سنبله/۱۴۰۱): جنرال فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد مرکزی ارتش آمریکا می‌گوید، که ط‌البان افغانستان در گذشته پناهگاه‌های امن در پاکستان داشتند و آمریکا در این مدت موفق نشد که با اسلام‌آباد درباره پناهگاه‌های امن ط‌البان به توافقی دست یابد.

این جنرال آمریکایی روز جمعه، ۴سنبله در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی افزوده است که پاکستانی‌ها می‌دانستند که آمریکا از افغانستان خارج می‌شود و به همین دلیل هیچ‌گونه توافق روی پناهگاه‌های طالبان با پاکستان صورت نگرفت.

فرمانده پیشین ستاد مرکزی ارتش آمریکا هم‌چنان گفته است که آمریکا « با مدل شکست‌خورده غربی تلاش به ملت‌سازی» در افغانستان زد که به گفته مکنزی این کار اشتباه بود. او می‌افزاید که این کار به نفع آمریکا بود؛ اما در افغانستان نتیجه مطلوب نداشت.

فرانک مکنزی گفته است: «افغانستان با مدل غربی ملت‌سازی اداره نمی‌تواند شود اما این را می‌دانم که افغانستان با الگوی افغانی قابل اداره است و این کار نتیجه مطلوب در پی خواهد داشت.» او افزوده که آمریکا به واقعیت‌های افغانستان توجه زیاد نداشته است.

این جنرال آمریکایی اعتراف کرده است که ماموریت دو دهه آمریکا برای چهار دولت این کشور در افغانستان ترکیبی از شکست نظامی و دیپلماتیک بوده است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button