افغانستان

کمیته‌ بین‌المللی نجات: جامعه جهانی مسوولیت‌های خود در قبال شهروندان افغانستان را فراموش کرده!

آسواکانیوز(پنج‌شنبه/۱۰سنبله/۱۴۰۱): دیوید میلیبند، رییس کمیته بین‌المللی نجات می‌گوید که بحران اقتصادی موجود در افغانستان یک موضوع جهانی است. او افزوده که افغان حق انتخاب حکومت نداشتند و برای بسته شدن مکتب ‌های دخترانه رای ندادند و همین گونه نقشی در خروج نیروهای خارجی از افغانستان نداشتند، در این صورت نباید از بهر تصمیم‌ های دیگران مجازات شوند.

او در مقاله‌ای که به «نیوز ویک» نگاشته، جامعه جهانی را متهم کرده که پس از کشته شدن ای‌من‌ الظ‌واهری، رهبر ال‌قاعده در کابل، مسوولیت های خود در قبال شهروندان افغانستان را فراموش کرده است.

آقای میلیبند هشدار داده است که در حال حاضر نزدیک به ۲۰ میلیون شهروند افغانستان گرسنه‌گی شدید را تجربه می‌ کنند و هشت میلیون تن دیگر در آستانه قحطی مواد غذایی و مواد اولیه برای زنده‌گی قرار دارند.

وی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را کافی نمی‌داند و گفته است که باید یک رویکرد اقتصادی جدید برای کمک به افغانستان در پیش گرفته شود. در این مقاله افزوده که ۹۰ درصد افغانان درآمد خود را صرف غذا و ۹۷ درصد شهروندان دیگر افغان در نیمه دوم سال جاری میلادی زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند.

رییس کمیته بین‌المللی نجات گفته است که باید دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان آزاد شود. از دیدگاه او با خروج نظامیان غربی هنوز دست آورد‌های افغانستان از بین نرفته است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button