افغانستان

خلیل‌زاد خروج آمریکا از افغانستان را یک طرح از پیش ریخته می‌خواند، نه شکست در برابر ط‌البان!

آسواکانیوز(شنبه/۱۲سنبله/۱۴۰۱): زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، که آمریکا نظر به خوب پیش‌نرفتن گفت‌وگوهای صلح میان افغانان و عملی نشدن بند های توافق‌نامه دوحه، طرح خروج نیروهای خود را از افغانستان ریخت.

نماینده ویژه پیشین آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید:« آمریکا نمی‌خواست که ط‌البان دوباره در افغانستان حاکم شود و می‌خواست که میان ط‌البان و جمهوریت توافق سیاسی صورت گیرد و طرف‌دار زیاد خود را در افغانستان داشته باشد؛ اما به مرور زمان این امید آمریکا از بین رفت و ط‌البان دوباره به قدرت دست یافتند.»

آقای خلیل در گفت‌وگو با یک رسانه خصوصی می‌افزاید که آمریکا شکست نخورده و طرح خروج از افغانستان از قبل ریخته شده بود. او می‌گوید، اگر آمریکا از افغانستان خارج نمی‌شد، «امکان این وجود داشت که گفت‌وگو میان ط‌البان و حکومت جمهوری تا ابد نهایی» نشود.

خلیل‌زاد به این باور است که افغانستان را که آمریکا میراث گذاشت، افغانستان ۲۰ سال قبل نیست و پیشرفت‌های زیادی در زیربناها و مبارزه با تروریسم در آن صورت گرفته است. او می‌افزاید که ط‌البان با آمریکا وعده کرده بودند تا گروه‌های تروریستی را در افغانستان میزبانی نکنند.

نماینده پیشین آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، که حضور ای‌من‌ الظ‌واهری در کابل خلاف توافق‌نامه دوحه میان آمریکا و ط‌البان بود و به دلیل این‌که ط‌البان به توافق‌نامه دوحه عمل نکردند، آمریکا حق داشت که رهبر ال‌قاعده در افغانستان را از بین ببرد.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button