افغانستان

امیرخان متقی آزادی بشیر نورزی از زندان گوانتانامو را ایجاد یک فصل جدید در رابطه افغانستان با آمریکا می‌خواند!

آسواکانیوز(دوشنبه/۲۸سنبله/۱۴۰۱): امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت سرپرست ط‌البان، آزادی محمد بشیر نورزی را از زندان گوانتانامو از سوی آمریکا گام نیک برای ایجاد یک فصل جدید در رابطه افغانستان با آمریکا می‌خواند.

 آقای متقی می‌افزاید که «امید دارد این گونه موارد بتواند کشورهای آمریکا و افغانستان را با هم نزدیک‌تر» سازد. او گفت: «آزادی حاجی بشیر یک مورد دیگر را هم روشن ساخت که مشکل‌ها و مسایل پیش شده را می‌توان با گفت‌وگو و راه سیاسی حل کرد و از راه جنگ و درگیری حل کردن مسایل و مشکل‌ها، آسان نیست.»

سرپرست وزارت خارجه می‌گوید که توافق‌نامه دوحه، آزادی پنچ تن از رهبران ط‌البان و آزادی حاجی بشیر از زندان گوانتانامو ثابت ساخت که مسایل را می‌توان از راه گفت‌وگو حل کرد، نه از راه زور و اجبار.

او می‌گوید که امید دارد که در آینده مشکل‌های دیگر را نیز با آمریکا از راه گفت‌وگو حل کنند و دو کشور به هم احترام متقابل داشته باشند.

محمد بشیر نورزی صبح روز دوشنبه، ۲۸سنبله از پس از آزادی از زندان گوانتانامو در میدان هوایی بین‌المللی کابل به حکومت سرپرست ط‌البان سپرده شد.

آقای نورزی در سال ۲۰۰۵ میلادی در جریان یک سفر به نیویارک، از سوی نیروهای آمریکایی بازداشت و سپس از سوی یک دادگاه در آمریکا به حبس ابد محکوم شد.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button