افغانستان

عفو بین‌الملل خواستار آزادی بدون و قید و شرط زنان مدافع حقوق بشر از سوی ط‌البان شده است!

آسواکانیوز(سه‌شنبه/۲۴عقرب/۱۴۰۱): سازمان عفو بین‌الملل از حکومت سرپرست ط‌البان خواسته است که زنان مدافع حقوق بشر را که بازداشت کرده‌اند، بدون قید و شرط آزاد کند.

این سازمان نا وقت روز گذشته، ۲۳عقرب در یک اعلامیه نگاشته که در جریان ده روز گذشته فرحت پوپل‌زی، حمیرا یوسف و ظریفه یعقوبی از زنان مدافع حقوق بشر از سوی حکومت سرپست ط‌البان بازداشت شده‌ و در بند به سر می‌برند.

سمیرا حمیدی، کارمند بخش جنوب آسیا در سازمان ملل متحد می‌گوید، که موج اخیر بازداشت زنان مدافع حقوق بشر از سوی ط‌البان، اقدام دیگری است که برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز می‌شود و این اقدام حقوق بشر به خصوص زنان و دختران را نقض می‌کند.

اعلامیه‌ای سازمان ملل می‌افزاید که ط‌البان به عنوان مسوولان کنونی افغانستان باید قوانین و معیار‌های بین‌المللی حقوق بشر را رعایت کنند و فوراً زنان مدافع حقوق بشر را آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که از امنیت و سلامت ظریفه یعقوبی، فرحت پوپلزی، حمیرا یوسف و همکاران شان نگرانی است و می‌افزاید که در گذشته، افرادی که به طور خودسرانه تحت نظر ط‌البان بازداشت شدند، مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته اند.

حکومت سرپرست ط‌البان تا کنون در رابطه اعلامیه سازمان عفو بین‌الملل واکنشی نشان نداده است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button