افغانستان

واکنش‌های بین‌المللی بر تطبیق قصاص و حدود؛ ذبیح‌الله مجاهد: مخالفت با حدود و قصاص دشمنی با دین اسلام است!

آسواکانیوز(جمعه/۱۸قوس/۱۴۰۱): تطبیق حکم قصاص و حدود از سوی حکومت سرپرست ط‌البان با واکنش‌های جدی بیرونی و داخلی روبرو شده است. مقام‌های ط‌البان در تازه‌ترین اقدام خود پس از بازگشت دوباره به قدرت، حکم قصاص را بالای یک مرد در ولایت فراه تطبیق کردند که شخص متهم از سوی خانواده مقتول تیرباران شد.

از سوی دیگر، حکومت محلی پروان روز گذشته ۲۷ تن در پیوند به جرایم مختلف در ورزشگاه شهر چاریکار پروان در محضر عام شلاق زدند.

تطبیق قصاص و حدود از سوی ط‌البان با واکنش‌های جدی بین‌المللی روبرو شده است. وزارت خارجه آمریکا در اظهارات تازه خود این اقدام ط‌البان را «نفرت انگیز» عنوان کرد. از سوی دیگر، وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که مخالفت آشکار خود را به هر گونه شکنجه بدنی و مجازات اعدام ابراز می‌کند.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما» تطبیق حکم قصاص در فراه را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شد.

در همین حال، شماری از کاربران شبکه‎‌های اجتماعی در داخل افغانستان از این اقدام استقبال کرده و شماری دیگر نیز مخالفت شدید خود را ابراز کرده اند.

این کاربران نوشته اند که جاری شدن حکم قصاص از آموزه‌های اسلامی است و باید بالای فرد مجرم تطبیق شود؛ اما تعدادی دیگر این اقدام را بازگشت افغانستان به دوره «تاریکی و وحشت» می‌دانند و از عواقب آن بیم دارند.

این در حالی است که حکومت سرپرست ط‌البان واکنش‌ها بر تطبیق حدود و قصاص را بی‌جا خوانده و آن را مداخله در امور داخلی افغانستان و دشمنی با دین اسلامی عنوان کرده ‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست ط‌البان خطاب به نهادهای حقوق بشر و نمایندگان کشورهای غربی گفت: « آنان یا مطالعه درست از آموزه‌های اسلامی ندارند و یا این می‌خواهند دشمنی خود را با دین اسلام ابراز کنند.»

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button