آموزشافغانستان

حکمتیار: میان تعلیم پسر و دختر و شرایط آن هیچ تفاوت عقلی و شرعی وجود ندارد!

آسواکانیوز(شنبه/۳جدی/۱۴۰۱): گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، بسته شدن دروازه‌های دانشگاه‌ها و مکتب‌ها به روی زنان و دختران را برای آینده افغانستان زیان‌بار و خطرناک می‌داند. او می‌گوید، که توقع داشت تا حکومت ط‌البان مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بازگشایی کند؛ اما این مورد نه‌تنها که نشد، دروازه دانشگاه‌ها نیز به روی آنان بسته شد.

رهبر حزب اسلامی این مورد را در خطبه نماز جمعه، ۲جدی بیان کرده و افزوده: «میان تعلیم پسر و دختر و شرایط مربوط به آن هیچ تفاوت عقلی و شرعی وجود ندارد و اگر در جامعه تهدیدهای امنیتی و اخلاقی وجود دارند برای هر دو یکسان‌اند. نوجوان‌های پسر دقیقاً با همان تهدیدها رو‌به‌رو‌ اند که دختران با آن مواجه‌اند.

گلبدین حکمتیار می‌گوید، که حکومت سرپرست بدون جواز شرعی و فرهنگ افغانی دروازه‌های دانشگاه‌ها و مکتب‌ها را به روی دختران بسته و اگر دانشگاه‌ها و مکتب‌ها مشکلی وجود دارد، از مسوولیت‌های حکومت است که آن را از سر راه تعلیم دختران بردارند، نه این‌که مکان‌های تحصیلی را به روی آنان بندد.

هم‌چنان گلبدین حکمتیار می‌گوید، که در جریان یک ماه پیسین برای او از بیرون کشور پیشنهاد‌های زیادی داده شده تا او از افغانستان به دلایل امنیتی بیرون شود؛ اما این پیشنهاد‌ها را نپذیرفته و گفته که در این وضعیت افغانان را تنها نمی‌گذارد.

او از حکومت سرپرست ط‌البان به دلیل وضع امنیتی موجود انتقاد کرده می‌گوید:« زمام‌داران کنونی مدیون مبارزات و قربانی های ما استند و اکنون در مقابل ما بی‌ اعتنایی می‌کنند.»

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button