افغانستان

بی برقی کابل؛ وزیر خارجه ط‌البان خواستار اجرایی شدن برق وارداتی اوزبیکستان شد!

آسواکانیوز(یک‌شنبه/۲دلو/۱۴۰۱): در ادامه‌ای افزایش پرچاوی برق در کابل و سایر ولایت‌ها، امیرخان متقی، وزیر خارجه حکومت سرپرست ط‌البان از اوزبیکستان خواست که مطابق قرارداد برق وارداتی عمل کنند.

آقای متقی در یک نشست روز یک‌شنبه، ۲ دلو از مقام‌های اوزبیکستان خواست که مطابق قرارداد، برق مورد نیاز افغانستان را تا پایان این سال تامین کنند.

گفتنی‌ست که شرکت برق رسانی افغانستان یا «برشنا» قرارداد جدیدی را با شرکت برق رسانی اوزبیکستان در اوایل ماه جنوری میلادی امضا کرد که به اساس آن، اوزبیکستان تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی برق مورد نیاز افغانستان را تامین می‌کند.

قابل یادآوری است که از چند هفته به این‌سو، برق وارداتی اوزبیکستان قطع شد و شهروندان افغانستان در بیشتر ولایت‌ها زندگی را بدون برق سپری می‌کنند.

متقی افزود:« ما در بندر حریتان با اوزبیکستان رابطه بسیار خوبی داریم، اما امیدواریم در این زمستان سخت و سردی هوا، بر تعهدی که با شرکت برشنا کرده اند، عمل کنند. به شرکت برشنا وعده کرده اند که حدود ۴۰۰ میگاوات برق به افغانستان می‌دهند، اما بدبختانه که حالا برق را قطع کرده و هموطنان ما با مشکلات زیادی مواجه اند.»

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button