افغانستان

از زمان سقوط جمهوری اسلامی افغانستان الی اکنون 30 هزار پناهجوی افغان وارد کانادا شده است!

آسواکانیوز(پنج‌شنبه/۲۴حمل/۱۴۰۲): دولت کانادا روز چهارشنبه پس از ورود آخرین پرواز پناهجویان افغان از پاکستان در میدان هوایی بین المللی پیرسون تورانتو گفت که اکنون بیش از 30000 پناهجوی افغان از زمان سقوط جمهوریت به دست ط‌البان وارد کانادا شده اند.

دولت کانادا اضافه نمود که این پرواز شامل اعضای خانواده مترجمان وافرادی بوده  که به ماموریت کانادا در افغانستان کمک کردند.

پس از این‌که طالبان در اگست 2021 به قدرت رسیدند، کانادا تعهد نمود که حداقل 40000 هزار افغان را از طریق برنامه ویژه، اسکان گزین خواهد کرد، و افزود این برنامه قرار است تا پایان سال جاری تکمیل گردد.

شان فریزر وزیر امور مهاجرت دولت کانادا در بیانیه‌ای گفت: «اگرچه برنامه اسکان گزینی در افغانستان یکی از بزرگترین و دشوارترین تلاش‌ها در تاریخ کانادا است، اما ما متعهد هستیم که از هر فرصتی برای حمایت از افغان‌های آسیب‌پذیر در انتقال آنها به زندگی بهتر در کانادا کوشش نمایم.»

دولت کانادا به دلیل تلاش‌های بی‌نظم خود برای رساندن افغانها به کانادا پس از تسخیر کابل توسط طالبان، با انتقاد بسیاری روبرو شده است، و بسیاری اشاره می‌کنند که کانادا زودتر از سایر کشورها سفارت خود را بسته است.

بیانیه که به روز چهارشنبه دولت کانادا منتشر کرده است تایید کرد که فقدان حضور دیپلماتیک این کشور “چالش های مهمی” را در خروج افرادی که به ماموریت دولت کانادا در افغانستان کمک کردند،ایجاد کرده است.

تا پایان ماه مارچ سال جاری، 18000 افغان که به دیپلمات‌ها و سربازان کانادایی در طول مأموریت و کمک کردند، درخواست پناهندگی داده بودند.

بر اساس اطلاعات نشر شده توسط اداره مهاجرت کانادا، تاکنون 11990 درخواست تایید شده است، اما تنها 9875 درخواست دهنده تا 30 مارچ وارد کانادا شده اند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button