آموزشافغانستانهنر و فرهنگ

نماینده پاکستان در سازمان ملل: منع تحصیل دختران در فرهنگ پشتون‌ها است؛ نماینده افغانستان: فرهنگ ط‌البان است نه از پشتون‌ها!

آسواکانیوز(پنج‌شنبه/۱۳دلو/۱۴۰۱): منیر اکرم، نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد ادعا می‌کند که منع تحصیل دختران و محدودیت‌های وضع شده علیه زنان، ریشه در فرهنگ پشتون‌ها دارد؛ اما نصیر احمد فایق، نماینده افغانستان در این سازمان سخنان منیر اکرم را رد کرده و گفته است که این فرهنگ ط‌البان است نه از پشتون‌ها.

نماینده پاکستان روز چهارشنبه، ۱۲دلو در نشستی پیرامون وضعیت بشری افغانستان در مقر سازمان ملل گفت: “به نظر من، محدودیت‌هایی که از سوی حکومت موقت افغان بر زنان وضع شده بیشتر برخاسته از دید دینی نبوده بلکه از فرهنگ عجیب و غریب پشتون‌ها است.”

او ادعا کرده است که فرهنگ پشتون‌ها ایجاب می‌کند که زنان در خانه نگهداشته شوند و این روند صد سال است ادامه دارد.

اما نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در این سازمان حرف‌های نماینده پاکستان را رد کرد و گفت که ط‌البان موضع فرهنگ را بهانه قرار داده دختران را از آموزش محروم می‌سازند.

فایق افزود: “می‌خواهم بگویم که اعمال طالبان ریشهٔ اسلامی ندارد و برخلاف اسلام است، اما ربطی به فرهنگ افغانستان نیز ندارد. من با برادر عزیزم منیر اکرم موافق نیستم. این هیچ زمانی فرهنگ مردم افغانستان، حتا از قوم پشتون نبوده است.”

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button