افغانستاناقتصاد

جنگ ط‌البان بر سر زغال‌سنگ در شمال!

آسواکانیوز(چهارشنبه/۱۵سرطان/۱۴۰۱): نشریه فارون پالیسی به تازه‌گی گزارشی را در مورد درگیری‌های اخیر در بلخاب و اختلاف نظر ط‌البان بر سر زغال‌سنگ شمال با مولوی مهدی به نشر رسانده است.

در گزارشی که روز چهارشنبه، ۱۵سرطان به نشر رسید، آمده است که مولوی مهدی فرمانده محلی در حکومت پیشین و همچنان یکی از قومندان‌های برجسته هزاره‌تبار ط‌البان که در این اواخر از بهر اختلافات از صف ط‌البان جدا و وارد یک پیکار جدید شده است؛ نقش عمده در نظارت و باج‌گیری از معدن‌های زغال‌سنگ بلخاب دارد.

طبق گزارش فارون پالیسی، مولوی مهدی فرمانده محلی در حکومت پیشین بود که در اثر اختلاف‌ با حکومت محلی ولایت سرپل در سال ۲۰۱۹ به ط‌البان پیوست.

پس از پیوستن مهدی با ط‌البان، او ولسوال خود خوانده ولسوالی بلخاب تعیین می‌شود و خود را رهبر هزاره‌ها در حکومت ط‌البان اعلام می‌کند.

در این گزارش آمده است که قبل از پیوستن به ط‌البان بر سر زغال‌سنگ بلخاب با حکومت پیشین می‌جنگید و تلاش می‌کرد از طریق زغال‌سنگ اخاذی کند.

این گزارش افزوده است که درگیری‌های اخیر مهدی با ط‌البان در بلخاب دور از بهره‌برداری منابع زغال‌سنگ نیست و او اکنون هم برای اخاذی از این منبع تلاش می‌کند.

فارون پالیسی به نقل از وزارت معادن و پترولیم حکومت سرپرست ط‌البان گفته است که اکنون ۵ معدن زغال‌سنگ در بلخاب استخراج و از آنجا به پاکستان انتقال داده می‌شود.

راننده‌های تریلری زغال‌سنگ به خبرنگار این نشریه گفته است که افراد مولوی مهدی بشکل جاداگانه از هر تُن ۱۵۰۰ افغانی باج می‌گیرند.

این در حالی است روزانه به ده‌ها لاری حامل زغال‌سنگ از بلخاب خارج می‌شود که هر لاری ۴۲ متریک تُن زغال‌سنگ منتقل می‌کند.

در همین حال درگیری‌های در مناطق دور دست بلخاب باعث آواره‌گی صدها خانواده به دشت و کوه‌ها شده است که بیشتر آنان به مریضی‌های مختلف مبتلا شده‌اند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button