افغانستاناقتصاد

کابینه سرپرست ط‌البان: بند‌های برق بخش‌آباد و کمال خان پس از بررسی برای تکمیل شدن کارشان تصمیم گرفته می‌شود!

آسواکانیوز(سه‌شنبه/۲۸سرطان/۱۴۰۱): در جلسه کابینه سرپرست ط‌البان فیصله صورت گرفته که کارهای باقی‌مانده بند کمال‌خان در ولایت نیمروز و بند بخش‌آباد در ولایت فراه مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند.

نشست کابینه سرپرست ط‌البان گفته شده است که پس از بررسی این دو بند، تمام جزییات آن به جلسه بعدی ارایه شود تا باقی‌مانده کار‌ آن‌ها تکمیل شود.

کار ساخت بند برق بخش آباد ولایت فراه در اوایل سال ۱۳۹۵ خورشیدی افتتاح شد و وزیر انرژی و آب در دولت پیشین افغانستان گفت که این بند پس از هجده ماه تکمیل و به بهره برداری سپرده خواهد شد؛ اما تعلل در کار آن سبب شد که به بهره‌برداری سپرده نشود.

بند برق بخش‌آباد ولایت فراه بر اساس معلومات با ارتفاع هشاد و یک متر، ظرفیت زخیره بند در حدود ۱ هزار ۳۶۰ میلیون مترمکعب آب را دارد که از آن می‌شود ۲۷ میگاوات برق تولید کرد.

با این حال بند کمال خان در ولایت نیمروز از سوی رئیس جمهور افغانستان افتتاح شد. این بند یکی از پروژه های مهم کنترول آب در افغانستان به شمار می رود که ظرفیت ذخیره ۵۲ میلیون متر مکعب آب را دارد.

کار ساخت بند کمال خان در ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز در سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد و در ماه نخست سال ۱۴۰۰ خورشیدی کار آن تکمیل و از سوی اشرغنی، رییس جمهوری پیشین افغانستان به بهره‌برداری سپرده‌ شد.

بند کمال خان با ۱۶متر ارتفاع، ظرفیت ذخیره ۵۲ میلیون متر مکعب آب را دارد و این بند روی دریای هلمند احداث شده است.

دولت قبلی افغانستان گفته بود که این بند از جمله قابلیت استفاده منابع آب برای زمین های زراعتی به مساحت ۱۷۴ هزار هکتار و قابلیت تولید ۹ میگاوات برق را دارد.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button