افغانستاناقتصاد

دبلیو اف پی: شهروندان افغان در ۳۴ ولایت افغانستان دچار بحران نا امنی شدید غذایی استند!

آسواکانیوز(یک‌شنبه/۲اسد/۱۴۰۱): برنامه جهانی غذا «WFP» هشدار می‌‌دهد که شهروندان افغان در ۳۴ ولایت افغانستان با بحران شدید نبود غذا روبه‌رو استند و میلیون‌ها تن از زنان باردار و کودکان با سوء تغذیه شدید دچار شده‌اند.

در گزارشی که این نهاد سازمان ملل روز شنبه، اول اسد منتشر کرده است، آمده که نیمی از جمعیت افغانستان که شمار آنان ۹،۱۸ میلیون نفر تخمین زده شده ، میان ماه جون تا نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی با خطر کمبود شدید مواد غذایی مواجه اند.

در این میان بربنیاد آمار این نهاد ۷،۴ میلیون کودک، زنان باردار و شیرده دچار سوء تغذیه حاد استند.

برنامه جهانی غذا هم‌چنان درگزارش خود گفته است که تا ماه جاری مییلادی به بیشتر از ۲ میلیوت نفر مواد اولیه غذایی کمک کرده؛ اما به دلیل محدودیت های مالی در ماه جولای حجم کمک‌های خود را کاهش دهد.

این نهاد هشدار داده که انتظار می رود خشک سالی پیهم، تغییرات اقلیم و برداشت کم حاصلات در افغانستان و وضعیت بد نبود غذا را به بیجا شده‌گان، شدت دهد و این تغییرات اقلیمی سبب کاهش محصولات در شرق و شمال شرق افغانستان شده است.

سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود که در ماه می سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرد گفت که بیش از ۹۰ در صد از افغانان به غذایی کافی دسترسی نداشته اند و نا امنی غذایی در میان زنانی که تنها نان آور و سرپرست خانواده اند، شدت داشته است. شمار این زنان از ۶۹ در صد در ماه اپریل سال ۲۰۲۲ به ۸۲ درصد در ماه می افزایش یافته است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button