افغانستاناقتصاد

پول های مسدود شده افغانستان برای قربانیان حملات یازده سپتامبر غرامت داده نخواهد شد!

آسواکانیوز(شنبه/۵سنبله/۱۴۰۱): محکمه نیویارک اعلام کرده که درخواست خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر را مبنی بر پرداخت غرامت از پول‌های مسدود شده افغانستان در بانک‌های آمریکا رد کرده است.

سارا نیتبورن، یکی از قضات محکمه فدرال در ساحه منهاتن نیویارک روز جمعه، ۴سنبله گفت که بانک مرکزی افغانستان از حیطه صلاحیت قضایی محاکم امریکا بیرون است و ضبط این دارایی‌ها به معنای به رسمیت شناختن ط‌البان به عنوان دولت افغانستان می‌باشد، صلاحیت این کار را تنها رییس جمهوری آمریکا دارد.

سفارشات قاضی نیتبورن توسط جورج دانیلز، قاضی ارشد این محکمه فدرال بررسی خواهد شد. آقای دانیلز دعوای قربانیان ۱۱ سپتمبر را نظارت کرده و این صلاحیت را دارد که براساس سفارش خانم نیتبورن فیصله کند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا در جریان ماه فبروری با صادر کردن یک فرمان اجرایی جواز استفاده از ۳.۵ میلیارد دالر از این دارایی‌ها را برای رسیده‌گی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان صادر کرد و دستور داد تا بیش از ۳.۵ میلیارد دالر دیگر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالت متحده باقی بماند تا در مورد ادعاهای قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ محکمه فیصله کند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button