افغانستاناقتصاد

سمنگانی: ماهانه در حدود ۱۸۰ میلیون از حریم هوایی افغانستان عواید جمع‌آوری می‌شود!

آسواکانیوز(سه‌شنبه/۸قوس/۱۴۰۱): انعام‌الله سمنگانی، رییس مرکزرسانه‌های حکومت سرپرست ط‌البان می‌گوید، که پس از قرارداد اداره هوانوردی ملکی افغانستان با شرکت گاک عربی، روزانه در حدود ۱۰۰ پرواز در فضای افغانستان صورت می‌گیرد.

او در تویتی نگاشته: <<پس از اجرای قرارداد با شرکت گاک، اکنون روزانه در حدود صد پرواز از فضای افغانستان می‌گذرد، که از هر پرواز مبلغ ۶۰ هزار افغانی در خزانه‌ی دولت اضافه می‌شود و در کل ماهانه تقریبا ۱۸۰ میلیون افغانی از این راه به دست می‌آید.>>

ارقام سال گذشته از عواید حریم هوایی افغانستان در دست نیست؛ اما اداره هوانوردی ملکی در سال ۱۳۹۹ خورشیدی در دوره جمهوریت اعلام کرده بود که از بابت حق‌العبور هوایی، خدمات مسافران، فیس خدمات زمینی و سایر خدمات در جریان یک‌سال ۵ میلیارد و ۱۷ص میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده بودند.

آقای سمنگانی در حالی از عواید ۱۸۰ میلیونی از فضای افغانستان خبر داده که بانک جهانی در ماه اپریل سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد که عواید مردم افغانستان به شدت کاهش یافته است.

در گزارش این بانک آمده بود که ۳۷ درصد از خانواده ها در افغانستان پول کافی برای تامین غذا ندارند و ۳۳ درصد دیگر فقط توانایی خرید غذا دارند و دیگر نیازمندی های‌شان را نمی‌توانند خرید کنند.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button