افغانستانتکنالوژی

متا: صفحات فیسبوک و انستاگرام رادیو تلویزیون ملی افغانستان را به دلیل استفاده سازمان‌‌های خطرناک از آنان، بسته کردیم!

آسواکانیوز(چهارشنبه/۲۹سرطان/۱۴۰۱): اداره متا که شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و انستاگرام بخشی از آنان است تایید می‌کند که صفحه‌های فیسبوک و انستاگرام رادیو تلویزیون ملی افغانستان مسدود کرده و علت برجسته این تصمیم را به دلیل پالیسی‌های سازمان‌های خطرناک عنوان کرده است.

صدای آمریکا ایمیلی که از سوی اداره متا دریافت کرده این‌گونه نقل قول کرده است: «بر اساس قانون امریکا، طالبان منحیث سازمان ده‌شت افگن شناسایی شده اند و بر بنیاد پالیسی‌های سازمان‌های خطرناک ما، از استفاده از خدمات ما منع شده اند. این به این معناست که ما حساب‌های را حذف کردیم که توسط یا به فرمایش ط‌البان به پیش برده می‌شد.»

هرچند متا از نام رادیو تلویزیون ملی افغانستان در ایمیل خود یاد نکرده است؛ اما گفته اقدام‌های که در آن از ط‌البان ستایش و حمایت می‌کرده است را جلوگیری نموده‌اند.

با این حال احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی حکومت سرپرست ط‌البان با نشر تویتی تایید کرده است که صفحه‌های رادیو تلویزیون ملی مسدود شده‌اند و این تصمیم متا را «خلاف اصول‌ رسانه‌ها و آزادی بیان» تلقی کرده است.

او از متا خواسته است که هرچه زود‌تر این صفحه‌های رسانه‌ای را دوباره باز کند.

اسماعیل میاخیل، رییس پیشین رادیو تلویزیون ملی افغانستان در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته است که از تصمیم اداره متا مبنی بر بستن این صفحه‌ها ابراز خرسندی کرده و گفته است که این صفحه‌ها قبلاً مردمی بود؛ اما با آمدن ط‌البان به افغانستان از آن به عنوان وسیله تبلیغ ط‌البان استفاده می‌شد.

شرکت متا گفته است که از نزدیک با کارشناسان محلی و بین المللی، اعم از سازمان‌های غیردولتی، دانشمندان، رهبران محلی، خبرنگاران و سایرین کار می‌کند تا اطمینان حاصل گردد که واقعیت‌های موجود در افغانستان به شمول حقوق بشر، مصوونیت و ارزش‌های منافع عامه در جریان اجراات بر دارایی‌های حکومت پیشین افغانستان مدنظر گرفته شود.

این شرکت افزوده است که کارشناسان محلی و بین المللی به این امر توافق دارند که این صفحات به گونه ضمنی و صریح محتوای زیان‌آور، به شمول ترغیب به خشونت، سربریدن مخالفان، تمجید از فعالیت‌های ترو ریستی و توجیه پالیسی‌های سرکوب‌گرانه علیه زنان را نشر می‌کرد.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button