جهان

آیا آمریکا دولت روسیه را به عنوان حامی تروریزم می‌شناسد؟

آسواکانیوز(دوشنبه/۳اسد/۱۴۰۱): مقام‌های اوکراین و قانون‌گذاران این کشور از ایالات متحده آمریکا خواسته است که روسیه را به عنوان یک دولت حامی تروریزم بشناسد و اقتصاد آن را از سیستم‌های مالی جهان قطع کند.

در حال حاضر چهار کشور به عنوان دولت‌های حامی تروریزم از سوی آمریکا شناخته شده است که شامل ایران، سوریه، کوریایی شمالی و کیوبا می‌باشد.

اگرچه این درخواست را پیش از این ولادیمیر زلینسکی، رییس جمهوری اوکراین یک ماه پس از حمله نظامی روسیه به این کشور به اداره رییس جمهور بایدن مطرح کرده بود.

مقام‌ها و قانون‌گذاران اوکراین می‌گویند که روسیه به دلیل حمله نظامی و کشتار افراد ملکی و هدف قرار دادن شهرها توسط حملات موشکی دست به جنایت جنگی زده است و از این ناحیه باید به عنوان دولت حامی تروریزم شناخته شود.

به تازه‌گی وزارت دفاع آمریکا گفته است که تنها در دو هفته پیسین بیش از ۱۵۰ غیرنظامی در اثر حملات موشکی روسیه کشته شده اند.

یک عضو پارلمان اوکراین می‌گوید: « روسیه باید به عنوان یک دولت تروریستی شناخته شود. شما نمیتوانید بگوید که تروریزم بیش از این است.»

گروپ‌های حقوق بشری ادعا می‌کنند که روسیه دست به کشتار، شکنجه و بازداشت غیر نظامیان زده است.

اما مقام‌های دولت آمریکا گفته اند که تا اکنون تصمیم قاطع برای ترسیم دولت روسیه به عنوان حامی تروریزم گرفته نشده است.

 شماری از منابع به فارن پالیسی گفته اند که چندین بار در این خصوص با مقام‌‌های شورای امنیت آمریکا صحبت شده است؛اما هیچ چیزی نهایی نیست.

از سوی دیگر یکی از اعضای دادگاه عالی آمریکا ادعا کرده است که صدها میلیارد دالر روسیه که از سوی آمریکا مسدود شده است باید به آمریکایی‌های که در جنگ اوکراین کشته شده اند ویا به دوستان اوکراینی آنان داده شود.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن ط‌البان در افغانستان اداره جوبایدن اعلام کرد که ۷ میلیادر دالر سرمایه بانکی افغانستان که در آمریکا مسدود است، نصف آن به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتمبر داده می‌شود.

انگراید، یک حقوق‌دان بین‌الملل گفته است، ممکن از پول‌های مسدود شده روسیه به عنوان ابزاری در مذاکرات آینده اوکراین و روسیه استفاده شود یا این‌که برای قربانیان جنگ اوکراین داده شود.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به قانون‌گذاران این کشور گفت« سوال اینجا است که آیا روسیه در حال اقدام‌های تروریستی در اوکراین است؟ به نظر من که روسیه اوکراینی‌های را ترور می‌کند.»

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است که این وزارت در مورد شناختن روسیه به عنوان دولت حامی تروریزم نظر ندارد؛ اما این تصمیمی است که باید قانون‌گذاران آمریکا و کشورهای دیگر اتخاذ کنند.

منبع: فارن پالیسی

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button