جهان

حزب جمهوری خواهان ایالات متحده امریکا خواستار استعفا جوبایدن و کامالا هریس معاون وی شدند!

آسواکانیوز(یک‌شنبه/۱۶دلو/۱۴۰۱): به دنبال نشر گزارشات مبنی بر حضور یک بالون جاسوسی متعلق به چین بر فراز آمریکا و سرنگونی آن، جمهوری‌خواهان کنگره امریکا خواستار استعفا جوبایدن و معاون وی کاملا هریس شدند.

طبق گزارش رسانه‌ها، چندین نماینده جمهوری‌خواه کنگره پس از اینکه بایدن دستور سرنگونی بالون چینی را بر فراز سواحل کارولینای جنوبی صادر کرد، خواستار بررسی این اقدام دولت شدند.

گزارش‌ها حاکی است دستور به سرنگونی این بالون پس از اعتراض عمومی شهروندان آمریکا به مشاهده آن در آسمان رخ داده که در چندین ایالت از جمله مونتانا و پالمتو مشاهده شد.

جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی در این رابطه چنین گفت: «هم جو بایدن و هم کامالا هریس، معاونش به دلیل شکست مفتضحانه‌ای که داشته‌اند باید استعفا دهند.  این “بالون‌های فاجعه‌آمیز چینی” خانواده‌های آمریکایی را از آلاسکا گرفته تا کارولینانی جنوبی که خانه من است آشکارا تهدید کرده است و این موضوع تایید می کند که رئیس جمهوری بایدن و معاونش هریس باید استعفا دهند.

قابل ذکر است که این نماینده جمهوریخواه در ماه اگست 2021 نیز پس از خروج فاجعه‌بار امریکا از افغانستان خواستار استعفا جوبایدن گردیده بود.

در باره بالون جاسوسی چین چه می دانیم:

روز پنج‌شنبه پنتاگون از رویت اولین “بالون جاسوسی چینی” بر فراز ایالات مونتانا خبر داده، سپس روز جمعه، پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون گفت که دومین “بالون جاسوسی چینی” این بار بر فراز امریکای لاتین مشاهده شد.

به‌گفته رسانه‌های این کشور بالون در جزائر آلیوتی واقع در اقیانوس آرام مشاهده شده و پس از گذر از کانادا وارد آمریکا شده است. این رسانه‌ها ادعا می‌کنند که بالون با ابعادی معادل ۳ موتر در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع معمول پرواز طیاره قرار دارد.

کارشناسان آمریکایی بر این باورند که مسیر حرکت بالون نشان می‌دهد که به احتمال زیاد هدف آن جمع آوری اطلاعات امنیتی بوده است، چرا که بر فراز سایت‌ها و مراکز حساس عبور کرده است. ایالت مونتانای آمریکا از جمله مهترین مناطقی است که در آن سلاح‌های هسته‌ای نگهداری می‌شود.

اما چینی‌ها ادعا کرده‌اند که این یک بالن هواشناسی بوده و مصارف علمی و تحقیقاتی داشته است.

پس از این اتفاق، جنگنده‌های آمریکایی روز شنبه به وقت محلی بالون چینی را که بر فراز سواحل کارولینای جنوبی در حال پرواز بود، ساقط کردند. پنتاگون در راستای این اقدام تاکید کرد، این “بالون جاسوسی چین” را با موشک هوا به هوا که از جنگنده اف-۲۲ شلیک شد، منهدم کرده است.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button