جهان

ناسا: روز جمعه ممکن زمین با یک حفره بادی با بزرگی 30 برابر خود برخورد کند!

آسواکانیوز(پنج‌شنبه/۳حمل/۱۴۰۲): سازمان ملی هوانوردی و فضایی امریکا (ناسا) بیان کرده است، یک “حفره” 30 برابر زمین در سراسر آفتاب گسترش یافته که بادهای آفتابی را منفجر می کند و تا پایان این هفته به سیاره زمین برخورد خواهد کرد.

الکس یانگ معاون بخش علوم هلیوفیزیک ناسا گفته است حفره تاجی که توسط رصدخانه دینامی خورشیدی مشاهده شده است حدود 20 تا 30 برابر زمین است.

یانگ همچنان افزود، حفره های تاجی منبع بادهای سریع آفتابی است که سرعت آنها حدود 500 الی 800 کیلومتر در ثانیه می رسد و تا پایان هفته‌ی جاری به زمین خواهد رسید.

وی گفت احتمالاً در 24 مارچ شاهد تأثیر بادهای پرسرعت در زمین خواهیم بود:« هنگامی که باد پرسرعت به زمین می رسد، ذرات و میدان مقناطیسی که حامل آن است با میدان مقناطیسی زمین تعامل می کنند و به طور مؤثر آن را به لرزه در می آورند، مثل به صدا درآوردن یک زنگ پر قدرت است.»

میدان‌های مقناطیسی قوی‌تر، مانند خروج جرم تاجی، می‌تواند باعث خاموشی برق یا اختلال در تکنالوژی و ارتباطات شود، بنابراین باید منتظر این جمعه بود و دید که چه اتفاق خواهد افتاد.

در همین حال اسکات مکینتاش فیزیکدان خورشیدی و معاون مرکز ملی تحقیقات جوی گفته است، هیچ چیز غیر عادی در اینجا وجود ندارد، حفره های مانند این بخش از فعالیت طبیعی آفتاب است و چیزی رایج به حساب می‌آید.

مقالات مرتبط

جواب دهید

Back to top button